Lajme & Update

ENCE shpallen kampionë të Elisa Masters Espoo 2024

ENCE janë shpallur kampionë të Elisa Masters Espoo 2024, që u mbajt në shtëpin e tyre, Finlandë.

Ence arriti të mposhtte HEROIC në finalen e turneut me rezultatin 3-1, duke fituar turneun e tyre të parë me formacionin e ri që në debutimin e tyre. Ky rezultat është befasues, pasi fitorja e një turneu është jashtëzakonisht e vështirë, veçanërisht në një periudhë kaq të shkurtër kohe.

Për ENCE, kjo është gjithashtu fitorja e parë e një turneu pas një viti e gjysmë, gjatë të cilit ekipi ka pësuar 7 ndryshime në përbërje dhe ka ndërruar 2 herë trajnerët. Për më tepër, ky është trofeu i parë që fitojnë në Finlandë pas 5 vitesh, duke e bërë këtë fitore një çmenduri të vërtetë për fansat e ekipit.

Dështim në RMR, por fitore në Elisa Masters Espoo 2024
Ekipi dështoi në kualifikimet e mbyllura për RMR, pas së cilës ata zëvendësuan dy lojtarë dhe me vetëm rreth një javë stërvitje, arritën të fitojnë Elisa Masters Espoo 2024. Ky është një rezultat i jashtëzakonshëm dhe një dëshmi e respektit për gla1ve si kapiten.

Detajet e Ndeshjes

Mapa e parë ishte Ancient, ku pjesa e parë ishte e ngushtë dhe përfundoi me rezultatin 7-5. Në pjesën e dytë, HEROIC performuan shumë më mirë, duke fituar 8 raunde dhe duke marrë fitoren me rezultatin 13-10.

Mapa e dytë ishte Nuke, ku ENCE dominoi kundërshtarët në pjesën e parë, duke e mbyllur atë 10-2. Në pjesën e dytë, ata vetëm e përfunduan lojën, duke fituar me rezultatin 13-7.

Mapa e tretë ishte Vertigo, ku ndodhi diçka e pabesueshme. Pjesa e parë përfundoi sensacionalisht 10-2 në favor të ENCE. Në pjesën e dytë, HEROIC tregoi një performancë të shkëlqyer, duke e mbyllur gjithashtu pjesën me rezultatin 10-2, duke shkuar ne Over Time. Por nuk ishte aq e thjeshtë sa dukej, ndeshja përfundoi jo në Over Time-in e parë, por në Over Time-in e tretë. ENCE arriti ta mposhtë kundërshtarin, duke fituar me rezultatin 22-19.

Mapa e katërt dhe e fundit ishte Dust 2 legjendare, ku pjesa e parë përfundoi përsëri në mënyrë vendimtare dhe përsëri në favor të ENCE, me rezultatin 9-3. Në pjesën e dytë, gla1ve dhe ekipi thjesht e çuan lojën deri në fund dhe u shpallën kampionë të turneut.

Ndeshja e radhës

Aktualisht nuk ka informacion për turnetë e ardhshëm të ENCE, por dihet se ekipi do të humbasë RMR-in e ardhshëm dhe me shumë gjasë do të luajë në turne të organizatave të tjera si CCT. Për HEROIC, situata është më e mirë në këtë aspekt. Ekipi do të marrë pjesë jo vetëm në RMR, por edhe në Thunderpick World Championship 2024, i cili fillon nesër. Megjithatë, ndeshja e tyre është planifikuar për më 23 tetor, duke i dhënë ekipit disa ditë pushim.