Lajme & Update

ENCE befasojnë The MongolZ dhe arrijnë finalen e Elisa Masters Espoo

Ekipi i ri ENCE ka siguruar një vend në finalen e turneut Elisa Masters Espoo

Gjysmëfinalja e parë e Elisa Masters Espoo 2024 ka përfunduar me fitoren e ENCE, që sapo është përforcuar, kundër The MongolZ, duke arritur në finalen e madhe të turneut finlandez.

Radhët e ekipit të udhëhequr nga Lukas “gla1ve” Rossander u përforcuan së fundmi me shtimin e Ryan “Neityu” Aubry dhe Kacper “xKacpersky” Gabara, ish-lojtarë të MOUZ NXT dhe Young Ninjas, me Elisa Masters Espoo që shërbeu si debutim për skuadrën e re.

Deri tani, ENCE ka tejkaluar pritshmëritë, duke mposhtur ekipin 9z dhe duke zhvilluar një seri të ngushtë kundër HEROIC, përpara se të eliminonin The MongolZ në gjysmëfinale. Ekipi ndërkombëtar tani pritet të përballet me fituesin e gjysmëfinales midis B8 dhe HEROIC për një shans për të ngritur trofeun në Espoo.

Seria e gjysmëfinales filloi me zgjedhjen e Mapës nga ENCE, Anubis, ku ekipi evropian mori një epërsi të ngushtë 7-5 në fazën ofensive. Pas një humbjeje të përkohshme si rezultat i fitores së raundit të pistoletave nga The MongolZ, ekipi i gla1ve u rikuperua në pjesën e dytë me gjashtë raunde radhazi, duke mbyllur ndeshjen me rezultatin 13-8.

The MongolZ nuk u zhgënjyen nga ky rezultat, pasi filluan fuqishëm në zgjedhjen e tyre të Mapës, Mirage, duke avancuar në një epërsi të pabesueshme 11-1 pas një ofensive pothuajse të përsosur. ENCE arritën të fitonin vetëm një raund përpara se The MongolZ ta mbyllnin Mapën me rezultatin 13-1.

Me këtë përfundim dominues të The MongolZ në Mirage, dukej se ekipi mongol ishte plotësisht i nxeht dhe do të merrte Mapën vendimtare, Ancient, me lehtësi. Kjo nuk rezultoi aspak e vërtetë, pasi ENCE avancuan fuqishëm në mbrojtje në Ancient, duke marrë një epërsi 8-1 që në fillim.

The MongolZ u rikthyen ndërsa pjesa e parë po i afrohej fundit, por ENCE qëndruan në kontrollin e ndeshjes për pjesën e mbetur, duke përfunduar gjithçka me rezultatin 13-8 dhe duke siguruar vendin e tyre në finalen e madhe.